Ako večerať a nepribrať?

Jedlo je požehnanie, pre mnohých však aj prekliatie – za to však nemôže ono, ale ľudia. Niekedy je totiž naozaj ťažké odolať vábivým vôňam rôznych jedál. Mäso od výmyslu sveta, čerstvé koláčiky od babky, alebo lahodná čokoládová tyčinka. To všetko útočí na naše zmysly nevídanou silou. Ako sa teda stravovať tak, aby ste dlhodobo nepriberali?

Jedzte päťkrát denne.

Zlaté pravidlo vraví, aby sme jedli 5-krát do dňa a teda aj večerali. Treba si však uvedomiť a dobre zvážiť, čo si na večeru dáte. Naša strava sa skladá z troch základných zložiek. Prvou sú bielkoviny, ktoré našim bunkám dodávajú výživu. Nasledujú tuky a cukry, ktorých úlohou je dodať nám energiu pre každodenné aktivity a sú teda akýmsi palivom ľudského tela.

Na večer zvoľte nízkokalorické jedlá.

Večerné jedlo by nemalo obsahovať veľa tukov a sacharidov (cukrov). Telo ich totiž nedokáže dobre spáliť. Preto sa potom ukladajú do tukových zásob a to sa prejavuje na priberaní. Nevečerajte však ani ovocie, pretože obsahuje fruktózu. Hoci ide o tzv. zdravý cukor, stále je to cukor, ktorý môže spôsobiť priberanie.

Vašou večerou by mali byť bielkoviny.

Ak si chcete dlhodobo udržať váhu alebo dokonca schudnúť, na večeru si dajte bielkoviny. To znamená ľahké biele mäso (môžete aj tmavé, napr. hovädzie, to je ale ťažšie stráviteľné), vajíčka, alebo napríklad šunku, nízkotučný syr alebo jogurt a k tomu kopa zeleniny. Staviť môžete aj na nezahusťované polievky, ako je mäsový alebo zeleninový vývar. Sacharidy si nechajte na raňajky alebo na obed – na večeru sú omnoho lepšie bielkoviny so zeleninou.

Kedy si dať večeru?

Maximálny čas na zjedenie ľahkej večere je cca dve hodiny pred spánkom. Všetko však závisí aj od vášho životného štýlu a teda aj pohybu. Ak si neviete odpustiť kombináciu bielkovín a sacharidov (vyprážaný rezeň so zemiakmi), dajte si ju maximálne o piatej hodine popoludní. Toto však platí iba vtedy, ak rátate ešte s akou-takou prechádzkou. Ak ste totiž celý deň preležali na gauči, vyprážaný rezeň by ste nemali jesť vôbec a už vonkoncom nie so zemiakmi. Nezabúdajte, že platí aj zlaté pravidlo „zeleniny jedz, koľko vládzeš“. Zelenina je totiž veľmi ľahko stráviteľná a ak sa aj rozhodnete, že si ešte nejakú tú drobnosť chcete dať, pokojne aj hodinku pred spaním, rozhodne stavte na zeleninu. Taký listový šalát bez dresingu, iba s troškou octu, soli a korenia je vždy dobrou voľbou.

Inšpiroval Vás tento článok?

Neváhajte nás kontaktovať a radi pomôžeme aj Vám!