Za čo môže štítna žľaza

Na krku pod hrtanom máme uloženú štítnu žľazu. Produkuje hormón tyroxín obsahujúci jód, ktorý usmerňuje v organizme látkovú premenu, ovplyvňuje aj duševnú činnosť a vegetatívny systém. Ak jeho tvorba či koncentrácia klesne alebo sa zvýši, môže vzniknúť chorobný stav, ktorý v mnohých prípadoch spôsobí nielen vážne poruchy srdca, ciev, ale môže ovplyvniť aj správanie človeka, ba dokonca ohroziť aj jeho život. Takže únava, depresie, agresivita, nechuť k sexuálnemu životu, nadmerné chudnutie i neodôvodnené priberanie na váhe môže byť dôsledkom zvýšenej alebo zníženej funkcie štítnej žľazy.

Vplyv na metabolizmus

Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú všetky pochody v ľudskom tele – zasahujú do metabolizmu cukrov, bielkovín, tukov, látkovej premeny v tkanivách, redukujú tvorbu tepla, vyrovnávajú hladinu vody a cukru v tele. Zasahuje tiež do kostného metabolizmu a ovplyvňuje svalovú hmotu. Zúčastňuje sa aj na krvotvorbe. Nerovnováha v tvorbe a množstve týchto hormónov môže viesť k výrazným zmenám v organizme a samozrejme aj psychike človeka.  To, že so štítnou žľazou nie je niečo v poriadku, lekár zistí podľa príznakov alebo výsledkov laboratórneho vyšetrenia. Pri zníženej funkcii štítnej žľazy pacienti priberajú na váhe, sú menej výkonní, apatickí, spomalení, často depresívni, rozprávajú pomaly, trpia zápchou, svalovými problémami, sexuálnymi poruchami, vysokým krvným tlakom, neznášajú chlad, málo sa potia, zápasia so suchou pokožkou, nepravidelným menštruačným cyklom, opuchmi tváre i dolných končatín.

Ako sa lieči znížená činnosť štítnej žľazy?

Pacientom sú podávané syntetické hormóny, ktoré sú dávkované podľa potreby tak, aby pacient komfortne užíval v jednej tabletke toľko tyroxínu, koľko mu chýba. Dá sa to presne nastaviť. Ak liečba nie je úspešná, hľadajú sa iné varianty liečby. Často sa prejde na takzvané definitívne riešenie a to buď operačné, alebo sa podáva  rádioaktívny jód. Človek nemôže žiť bez štítnej žľazy, preto po jej znefunkčnení či odstránení musí pacient doživotne užívať hormóny v tabletkovej forme. Štítna žľaza vplýva na Vašu nadváhu.

Chcete odstrániť svoju nadváhu a začínate s diétou?

Diétu a vaše chudnutie musíte prispôsobiť stavu Vášho organizmu. „Najlepším liekom pre udržanie zdravia je strava.“ A je to naozaj pravda, dlhými stáročiami overená prax. K správnemu fungovaniu potrebuje štítna žľaza jód, ktorý by mal organizmus získavať z pestrej stravy. Ten sa nachádza napríklad v rybách. Tie sú vynikajúcim a zdravým zdrojom tohto prvku, nájdete ho ale aj v kuchynskej soli, mlieku, čerešniach, cibuli či v trochu exotických ustriciach. Bohaté na tento minerál sú morské potvory, špargľa, surové kozie mlieko, koreňová a zelená zelenina, zemiaky, paradajky, cesnak a ananás, morské riasy, mlieko a mliečne výrobky, vajcia, zelenina, strukoviny, višne, citrón, čokoláda. Podľa smerníc je odporúčaný denný príjem jódu 150 mikrogramov u dospelých a detí starších ako 12 rokov. Používanie jodidovanej soli je účinná metóda, ako pridávať jód ku strave. Najvhodnejšie na dopĺňanie jódu do tela sú jodid sodný a draselný.

Inšpiroval Vás tento článok?

Neváhajte nás kontaktovať a radi pomôžeme aj Vám!